11 Milyon Tablet İhalesi!

Home / Haberler / 11 Milyon Tablet İhalesi!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bugün yaptığı basın açıklamasında, yılın ilk çeyreğinde 11 milyon adet tablet için ihale yapacaklarını belirtti.

Bakan Dinçer, Suriçi Grubu Derneği aracılığıyla  Barcelo Eresin Topkapı otel’de yapılan “İstanbul Toplantıları” konulu programda Türkiye’nin eğitim sistemi hakkında konuştu.

“Stratejik – operasyonel – program”

Dinçer programda Eğitim sistemi veya başka sistemle ilgil bir değişimde yönetimin 3 ana basamağını ” stratejik, operasyonel, program” seviyesi şeklinde sıraladı.

Bu kapsamda programların ve stratejilerin uygulanışından bahseden Bakan Dinçer tablet ihalesinden de söz etti.

“40 Bin tabletin ihalesi bitmek üzere”

Ülkemizde şu anda 730 bin civarında öğretmen istihdam edildiğini vurgulayan Bakan Dinçer, “Eğer ilkokul, ortaokul ve lisede okullaşma oranları yüzde 100′e çıkarsa, bizim 120 bin öğretmene ihtiyacımız olacak. Çünkü bu sene aldığımız öğretmenlerle norm kadro doluluk oranı yüzde 85′e çıktı. Hatta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu oran yüzde 90′ın üzerinde” dedi.

“120 bin öğretmen daha alındığında öğretmene ihtiyac kalmayacak”

Bu işleyişin bir kaç yıl içinde tamamlanacağını vurgulayan Bakan Dinçer, daha sonra emekli olan öğretmen miktarınca öğretmen alınarak eksikliğin tamamlanacağını söyledi.

Bakan Dinçer, Fatih Projesi’nden de bahsettiği programda, şu bilgileri verdi:

Tahta ve Tabletlerin Türkiye’de üretilmesiyle ilgili tüm hazırlık çalışmalarının yapıldığını belirten Bakan, “zaten tahtaları Türkiye’de üretmeye başladık. Tabletleri de Türkiye’de üretecek şekilde yakında ihalesini yapıyoruz. Bu yıl  ülkemizde ne kadar lise varsa hepsine akıllı tahta döşedik. Bu miktar tam 85 binden fazla akıllı tahta demek oluyor. Önümüzdeki yıl ne kadar geri kalan lise varsa, meslek lisesi, imam hatip lisesi ve benzeri varsa tamamına döşeyeceğiz. Ayrıca Tabletlerle ilgili Bakan Dinçer, “Bu yıl 50 bin civarında tabletin ihalesi yapıldı. 40 bin tabletin ihalesinde bitmek üzere, onları da dağıtacağız. toplamda 90 bin civarında tablet dağıtmış olacağız. Muhtemelen yılın ilk çeyreğinde 11 milyon tablet için de ihale yapacağız.” dedi.

Related Posts

Leave a Comment