Dershaneler İçin Yeni Düzenleme

Home / Haberler / Dershaneler İçin Yeni Düzenleme

Yeni düzenleme kapsamında dershaneler yirmişer metre karelik en az 15 derslikten oluşacak ve sınıflarda 30’un üzerinde öğrenci olmayacak.

Özel Öğretim Kurumları Standartları Yönergesi’nde mevzuat değişiklikleri doğrultusunda yeniden düzenlemeye giden MEB, tüm özel öğretim kurumlarının bölümleriyle ilgili kullanılacak araç ve gereçlerin standartlarını belirlediği yönergede, anaokulu, anasınıfı ile okullardaki laboratuvarlar, resim ve müzik dersliklerinde, öğrenci başına 4,5 metreküp hacim düşecek şekilde kontenjan tespiti yapacak. Anaokullarındaki müdür odası en az 10 metrekare olacak olup kontenjanı 150’den daha fazla olan okullarda ise ayrıca yine en az 10 metrekare büyüklüğünde müdür yardımcısı odası da bulunacak. dershanelerde minimum 20’şer metrekarelik en az 15 derslik olması öngörülüp en fazla 30 öğrenciye bir derslik verilecek şeklinde planlama yapılacak.

 

Meslek Liseleri İçin Kurslar

Meslek liselerine yönelik olan havacılık, denizcilik ve turizm kurs programları ile kursta uygulanacak diğer öğretim programındaki uygulama derslerinin açık alan, liman, fabrika gibi yerlerde yapılacağı belirtilmişse kursla bu alanda hizmet veren özel kuruluşlar noterden onaylı yazılı anlaşma yapacaklar.  Resmi kurum ve kuruluşlara ait alanlarda ise söz konusu uygulama dersleri yapılacaksa bu kurum ve kuruluşlar tarafından kursa verilen izin belgesi alınacak.

 

Direksiyon Eğitim Simülatörü Kriteri

Motorlu taşıt sürücülerine yönelik düzenlemeleri de içere n yönergeye göre, direksiyon eğitim ve sınav araçları, çift frenli, çift debriyajlı, tek direksiyon sistemiyle her türlü donanımı sağlam ve trafiğe hazır durumda olması gerekiyor.

Direksiyon eğitim alanları yerine direksiyon eğitim simülatörü kullanılmak istenmesi halinde ise her simülatör için en az 20 metrekare simülatör uygulama dersliği düzenlenmesi koşulu mevcut. Ayrıca kontenjanı 60 kursiyerden fazla olan kurumlarda ise en az 2 simülatör bulunması gerekiyor.

Özel motorlu taşıt sürücü kurslarında direksiyon eğitim alanı bulunmuyorsa bütün sertifika sınıflarında kullanılabilecek ve belirlenen özellikleri taşıyan direksiyon eğitim simülatörü bulundurulacak.

Direksiyon eğitim simülatörünün donanımları gerçek araç donanımıyla bire bir ebatlarda olacak. Kabinde ayarlanabilir, koltuk, emniyet kemeri, el freni, direksiyon donanımı, sinyal kolu, silecek kolu, kontak anahtarı yeri ve benzeri donanımlar, gerçek araçlarda bulunan tüm göstergelerle vites kolu, gaz, fren ve debriyaj pedalı, dikiz aynası ve diğer aynalar bulunacak.

Görsel sistem şeklinde ekranla desteklenmiş olan, gerçekçi ve farklı ortamlarda, kursiyerin refleks ve algısını ölçen eğitim senaryoları uygulanacak. Ve kursiyere ne zaman ve hangi senaryoda eğitim verildiği de kayıt altına alınacak.

Related Posts

Leave a Comment

YGS
LYS
TEOG
ALES
YDS
KPSS
×

Adınız

Telefon Numarası

Ders istenilen ilçe/il

Ders Seçiniz

×
Matematik Özel Ders
Özel Ders
Geometri Özel Ders
Fizik Özel Ders
Biyoloji Özel Ders
Türkçe Özel Ders
Edebiyat Özel Ders
Tarih Özel Ders
İngilizce Özel Ders
Almanca Özel Ders
İtalyanca Özel Ders
İspanyolca Özel Ders
Çİnce Özel Ders
Fransızca Özel Ders
Piyano Özel Ders
Keman Özel Ders
Gitar Özel Ders
Bağlama Özel Ders
Bateri Özel Ders
Resim Özel Ders
×