Devlet Korumasındaki Çocuklar Özel Okula

Home / Haberler / Devlet Korumasındaki Çocuklar Özel Okula

Özel okulların ücretsiz öğrenci kontenjanında devlet koruması altındaki çocuklara ayrıcalık tanınacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan kanun tasarısına göre özel okullardaki en az %3′lük ücretsiz öğrenci kontenjanlarının 3′te 2′si harp ve vazife malulü sayılanların çocukları ile devlet himayesindeki çocuklar için ayrılacak.

“Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” özel okullarında öğrenci kontenjanlarına dair yeni düzenlemeler içeriyor, ücretsiz öğrenci kontenjanı ve şartlarıyla ilgili değişiklik öngörülüyor. Mevcut düzenlemede, özel okullar öğrenci sayılarının yüzde üçünden az olmamak kaydıyla ücretsiz öğrenci okutmak zorundalar. Bakanlığın bu miktarı yüzde ona kadar yükseltme yetkisi mevcut. Tasarının kabul edilmesiyle, ülke genelindeki özel okullarda öğrenim gören toplam 560 bin öğrencinin üçte biri olan 17 bin öğrencinin faydalandığı ücretsiz eğitim fırsatında devlet koruması altındaki çocukların kendilerine özel üçte ikilik kontenjanı olacak.

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan konu ile ilgili yaptığı açıklamada şehit ve gazi çocuklarına özel okulların kapılarının her zaman açık olduğunu ifade ederken, kontenjanı aşsalar bile bu çocukların okullarda zaten öğrenim gördüğünü söyledi. Fakat yapılan düzenlemeye karşı “Devlet korumasındaki çocukların, 30-40 bin lira verilip okunan okullarda ailesi olan ve son derece ilgilenilen çocuklarla aynı ortamda olması pedagojik açıdan ne derece doğru? Bu teklifi birinci açıdan çocuklar için düşünüyorum” cümleleriyle çekincesini dile getirdi.

Related Posts

Leave a Comment